Zespół Szkół Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Punkt Przedszkolny w Szastarce

Kalendarium

Piątek, 2024-03-29

Imieniny: Marka, Wiktoryny

Wycieczka szkolna do Krakowa w ramach projektu "Poznaj Polskę"


 

W dniach 17-20 października 2022r. uczniowie naszej szkoły z klas  IV-VIII w  drodze do Krakowa odwiedzili Sandomierz i jego zabytki.  Mieli możliwość zwiedzić zabytkowe i malowniczo położone na siedmiu wzgórzach miasto zwane Małym Rzymem.  Podczas wycieczki  zwiedzili zabytkowy Rynek z kolorowymi kamienicami,  wieżę ratusową. Grupa odwiedziła także Bramę Opatowską, dużą atrakcją okazały się owiane legendami sandomierskie lochy i spacer lessowym Wąwozem Królowej Jadwigi. Po pieszej Sandomierskiej trasie dzieci mogły wypocząć na widokowym rejsie statkiem po Wiśle. 

Kolejną oczekiwaną atrakcją był przejazd do Wieliczki  i zwiedzanie niesamowitych korytarzy, sal i grot jednej z najstarszych w Europie kopalni soli wpisanej już w 1978 r. na listę dziedzictwa UNESCO. Podziemny spacer zaznajomił nas z pracą górników, procesem wydobywania soli oraz pokazał nam najpiękniejsze sale i pomieszczenia  w kopalni.

  Z Wieliczki przejechaliśmy do Wadowic i tam podzieleni na grupy zwiedzaliśmy ponad godzinę Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II -  nowoczesne muzeum multimedialne. Tu w bardzo ciekawy sposób, przechodząc  przez poszczególne pomieszczenia, poznaliśmy życie Papieża Polaka "od kołyski do kanonizacji". To niesamowite, że  tak niedawno i niedaleko od nas żył ten wielki człowiek, który dzięki swej pracy, wierze i wytrwałość odegrał wielką rolę z życiu pojedynczych osób i całego świata. Usłyszeliśmy, jak bardzo Papież kochał młodzież , jakie pokładał w niej wielkie nadzieje. Nie mogło oczywiście zabraknąć kremówki papieskiej.

 Głównym celem wycieczki tego dnia był zamek Królewski w Krakowie.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia Ekspozycji Skarbca, która nawiązuje do mieszczącej się niegdyś w tej części zamku historycznej instytucji – Skarbca Koronnego, znaku suwerenności Królestwa Polskiego, a następnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Od XIV wieku w Skarbcu przechowywano insygnia władzy królewskiej (korony, berła, jabłka, miecz zwany Szczerbcem, ewangeliarz i tacę, służące koronacjom królewskim), a także kosztowności, składające się na oficjalny majątek państwa. Zwiedzający dowiedzieli się od pani przewodnik, że równolegle w zamku istniał prywatny skarbiec monarchy, złożony z osobistych insygniów, kosztowności oraz wspaniale zdobionych naczyń. Zasoby Skarbca Koronnego, pomnażane przez dary dyplomatyczne i zapisy monarchów, w tym ogromny dar testamentowy Zygmunta Augusta, nie były ogólnodostępne. Pojedyncze przedmioty wyjmowano ze skarbca jedynie przy wyjątkowych okazjach, przede wszystkim na koronacje królewskie.

   Następnie uczniowie zwiedzali Zbrojownię, gdzie podziwiali trofea z odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego z 1683 roku, głównie kunsztownie dekorowane rzędy na konie i siodła, a także militaria z królewskiej zbrojowni. Ekspozycję otwierała sień, w której prezentowana jest broń drzewcowa oraz miecze, halabardy. W kolejnej sali zwiedzający mogli podziwiać zbroje, zarówno średniowieczne jak i te z XVI i początku XVII stulecia. Na koniec oczywiści nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia ze smokiem wawelskim.  

Następnie udaliśmy się na Rynek Główny pod pomnik Adama Mickiewicza. Tuż obok zwiedzaliśmy Sukiennice oraz Kościół Mariacki. W czasie wolnym dzieci mogły kupić sobie pamiątki oraz oglądać ulicznych artystów.

Czwartek był najbardziej wyczekiwanym dniem szkolnej wycieczki,  z powodu wizyty w największym w Polsce parku rozrywki Energylandia w Zatorze.  Nasi uczniowie zaliczyli najbardziej ekstremalne atrakcje. Uczestnicy wycieczki mogli przełamywać swoje słabości, jednocześnie dobrze się bawić i przeżyć ciekawą przygodę z dozą adrenaliny.